15/11/2018 כתבה ב"שישי בגולן" - כתות ט' בשביל הגולן

15/11/2018 להורי התלמידים בכתות ט' - מידע על הפעילויות בשכבה מתחילת השנה

בס"ד, ז' כסלו תשע"ט

15 בנובמבר 2018

להורי מחזור ל"ז היקרים שלום וברכה,

ברצוני לשתף אתכם במה שעבר על בנכם בחודשים האחרונים ולספר על המתוכנן בהמשך.

כיתה ט' מאופיינת כשנת התאקלמות, יצירת מעגל חברים חדש, התאמה לרמה הלימודית הנדרשת והתרגלות לחיי פנימייה ולשהייה מחוץ לבית. אנו מרגישים שהתלמידים עשו כברת דרך משמעותית בחודשיים האחרונים בכל התחומים.

אפרוש לפניכם את אשר נעשה לפי סדר היום ולאחר מכן אזכיר אירועים יחודיים שחווינו:

לאחר תפילת שחרית, המתקיימת בכל יום בשעה 07:00, פונים התלמידים לחדר האוכל לארוחת בוקר ולניקיון החדרים בפנימייה.

שעורי אמונה – שיעור זה הוא השיעור הראשון הפותח את היום. בשיעורים אלו המחנכים נפגשים עם כל תלמידי הכיתה. בכוונתנו לעסוק בשיעורים אלו במגוון נושאים:

הלכה- הלכות ברכות מתוך הספר פניני הלכה. אמונה- שאלות בענייני אמונה שהתלמידים שאלו. מוסר- מסילת ישרים עם פירושו של הרב אבינר ופרשת השבוע.

שעורי גמרא – השנה אנו לומדים את מסכת קידושין. התחלנו ללמוד לפי חלוקה לקבוצות על מנת לאפשר לכל תלמיד ללמוד בקבוצה בה הוא יוכל להתקדם בקצב ובצורת הלמידה המתאימה לו, ישנן קבוצות בכיתות, ישנה קבוצה קטנה וישנה קבוצה בבית המדרש. 

לימודי תיכון- לאחר מבחנים במתמטיקה, אנגלית ומדעים שובץ כל תלמיד על פי רמת הלימוד שאובחנה על ידי צוות המקצוע כמתאימה ביותר לרמתו. ברצוני לציין כי צוותים אלו מקצועיים מאוד ויש להם ניסיון רב באבחון רמת התלמידים, אולם יחד עם זאת לפעמים ישנם טעויות ואם אתם חושבים שבנכם לא שובץ ברמה המתאימה לו הנכם מוזמנים ליצור קשר ולשוחח על כך.

מעגלים- מעגלי שיח קבוצתיים המתקיימים עם המחנכים בכל שבוע בשעות אחר הצהריים. מעגלי שיח אלו מתקיימים בקבוצות קטנות יחסית כאשר כל כיתה מחולקת לשלוש. אלו מפגשים נעימים (לא רק בגלל הכיבוד), המזמינים לשיח אמיתי ועמוק ומאפשרים הכרות קרובה ללא ציניות. מפגשים אלו יעסקו במשך השנה במגוון נושאים כגון הסתגלות, הטרוגניות בחברה, לחץ חברתי / קבוצתי ומיניות – גיל ההתבגרות.

סדר ערב- בימים ראשון שני ורביעי מתקיים סדר ערב. בזמן זה כל אחד יכול לבחור על פי רצונו האישי את החלק שלו בתורה. ביום ראשון מתקיימות חברותות של תלמידי השכבה עם תלמידי השמינית. לימוד זה יוצר קשרים משמעותיים עם תלמידי הישיבה הבוגרים.

פנימייה - כפי ששמתם לב ביום הראשון, תלמידי השכבה מתגוררים בפנימיות החדשות. חיי הפנימיה מלאים בתוכן ועשייה. ישנם חוגים רבים, ישנן פעילויות של המדריכים ושיעורי ערב. אנו קוראים לתלמידים להיות שותפים בפעילויות אלו מחד ומאידך לדעת לאזן ולקחת אחריות על החובות הלימודיות שלהם. אנו שמים דגש רב על שעות השינה של התלמידים מתוך הבנה שדבר זה חשוב מאוד לבריאות הגופנית ולתהליך הגדילה התקין, והכרחי ליכולת של התלמידים לתפקד במהלך יום הלימודים. כניסה לחדרים מתבצעת בשעה 22:30 ובשעה 23:00 כיבוי אורות. מתוך הבנה שהפלאפון הרבה פעמים מהווה גורם מעכב/מפריע לשינה הפלאפונים נאספים בשעה 23:00 ומוחזרים לתלמידים לפני תפילת שחרית.

פעילות חינוכית חברתית- פעילות זו הינה מאבני היסוד של העשייה החינוכית שנעשית בישיבה. פעילות זו מתקיימת במופעים כלל ישיבתיים כגון שבתות ישיבה וערב סליחות בירושלים ובמופעים מחזוריים אשר אפרט עליהם בשורות הבאות.  

שביל הגולן –בכל שנה כיתה ט' מטיילת בשביל חוצה גולן לאורך השנה מתוך רצון להכיר לעומק חבל ארץ זה שבו נלמד בעז"ה בארבע השנים הקרובות. השביל מחולק למספר מקטעים ואנו פוסעים בו מדרום לצפון. פתחנו את השביל בשני ימי טיול, התחלנו את השביל באנדרטה לזכר אלי כהן ז"ל שם התקיים טקס הפתיחה שאורגן על ידי תלמידים מהמחזור. ביום שישי ערב שבת "חיי שרה" הלכנו קטע נוסף של השביל כאשר החבר'ה הגיעו למפגש הנחלים סמך ודליות הם הקימו ובנו חניון לילה חדש. פעילות זו התבצעה ביחד עם רשות שמורות הטבע והגנים (מצ"ב כתבה מפרגנת שהמחזור קיבל בעיתון "שישי בגולן"). ). לאחר מכן הגענו לבית הכנסת באום אל קנאטיר ופנינו צפונה בדרך אל החרמון. בפעילות זו חולקו כלל תלמידי המחזור לצוותים שונים על מנת שכל אחד יהיה שותף (מוזמנים לשוחח עם בניכם באיזה צוות הוא היה שותף ומה הוא עשה).  פעילות זו מביאה את הערכים שאנו מחנכים אליהם לידי מימוש ומפגישה את התלמידים עם צדדים נוספים באישיותם שלא מגיעים אליהם דרך הלמידה בכיתות. ברצוני להודות לרב משה ראב אשר מוביל את כלל הפעילות של השביל בהרבה מאוד השקעה וחשיבה מתוך ניסיונו הרב ומתוך התמסרות גדולה שפעילות זו תהיה משמעותית ביותר עבור תלמידי השכבה.

השומר החדש- מתוך הרצון שלנו להיות מחוברים לארץ ברבדים שונים התנדבו תלמידי השכבה לעזור לחקלאים מנאות גולן לטעת מטע של עצי שקד. בתחילה ביקשו מאיתנו לחפור כ- 1200 בורות לעצים ולאחר שאנשי השומר והחקלאים ראו את הכוחות של החברה הם ביקשו שנגיע לשטח פעם נוספת והפעם כדי לטעת את העצים. כמובן שהחברה הראו מאיזה חומרים מיוחדים הם עשויים ובתוך מספר שעות הועמד מטע של 1600 עצי שקד לתפארת מדינת ישראל.

בני עקיבא - השבת מסתיים חודש הארגון של תנועת בני עקיבא. לשמחתנו תלמידים רבים  שותפים לעשייה בסניפיהם, ואנו מעודדים אותם בפעילות חשובה זאת. יחד עם זאת עלינו לדאוג לכך שהפעילות בסניף לא תמנע מהתלמידים להשקיע ולהתמיד בלימודים. האיזון הוא עדין ואני מבקש את שיתוף הפעולה גם מצדכם, מתוך הבנה שאנו פועלים לטובתם, ושזאת הדרך לשילוב מוצלח בין הלימודים, ובין החשיבות הגדולה בעשייה בסניף.

שמחות- ברכות מזל טוב לרב משה ראב ולמשפחתו להולדת הבן שלו, לרב רועי אבירן ולמשפחתו להולדת הבת טליה הדסה ולמדריך אלמאיר בנימין לרגל ארוסיו עם ברקת.

צפי להמשך- "צמאה"- ביום ראשון יז' כסלו (25/11), אנו נוסעים לבנייני האומה וניקח חלק באירוע של צמאה שמתקיים שם בימים אלו. אנו תקווה ששותפות זו תהווה נידבך נוסף בחיבור שלהם לריבונו של עולם.

שבת וישב- שבת ישיבה כאשר ביום שישי נטייל בחלק נוסף של שביל הגולן. חנוכה- יציאה לחופשת חנוכה ביום שני כ"ה כסלו (3/12/18). אנא השתדלו להימנע מאירועים / שמחות משפחתיות לפני תאריך זה. חזרה מחופשת חנוכה ביום שלישי ג' טבת (11/12/18).

יום הורים- יום חמישי י"ב טבת (20/12/18) אנא מכם שריינו תאריך זה נוכחותכם חשובה מאוד. הזמנה מפורטת תשלח בהמשך.

אנו נמצאים בתחילתו של החורף שמהווה את הזמן הפורה והמוצלח של שנת הלימודים. מצד אחד אנו עושים רבות כדי לאתגר בתוכניות מצוינות את תלמידינו בתחומים שונים ומגוונים, ומצד שני משתדלים לתגבר את כל מי שזקוק לכך. אם אתם מרגישים שבנכם לא נכנס ללימודים בצורה המיטבית אנא עוררו והפנו את תשומת ליבנו לכך.

לסיום נישא תפילה שנזכה לחורף מוצלח, משופע בגשם ובהתקדמות בכל המובנים.

מצ"ב סרטון עם תמונות של הפעילויות השונות:

לצפיה הכנסו כאן

בברכת חורף בריא ופורה

הרב אמתי שפירא

רכז השכבה

וצוות השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

30/08/2018 לקראת שנת הלימודים תשע"ט לכתות ט' - מכתבו של מנהל התיכון אופיר בן אילוז

בס"ד, י"ט אלול תשע"ח

30 באוגוסט 2018


מטרת החינוך היא להכשיר את האדם לצורתו המתוקנת, שהנקודה המרכזית שבה היא לעשותו טוב וישר "

(הראי"ה קוק, אורות האמונה)

לכבוד הורי תלמידי כיתות ט,

שלום וברכה,

כולנו נרגשים מאוד ומצפים לתחילת שנת הלימודים ולהגעת הבנים לישיבה. אנו, בישיבה, עמלים למצוא שילוב ראוי וטוב בין לימודי הקודש, לימודי החול והפעילות החברתית, כך שכל אחד מהנ"ל יבוא לידי ביטוי במיטבו.

בתחום הלימודי אנו פועלים כל העת לעודד מצוינות לימודית ולכוון כל תלמיד לשאוף גבוה ככל האפשר ולרכוש כלים כדי לממש את השאיפות הללו. במסגרת זאת אנו שוקדים על פיתוח מתמיד של צוות ההוראה, ומעניקים לכל מי שזקוק מעטפת מלאה של עזרה וסיוע אישי ופרטני בכל הרמות. ניסיוננו מלמד כי כשתלמיד נמצא בתהליך למידה טוב, החיבור שלו לישיבה גדל, גם בתחומי הרוחני והחינוך החברתי.

בנוסף, אנו רואים את הלמידה בכיתה ט' כבסיס חשוב מאוד ויישור קו לימודי לקראת השנים הבאות בה ייבחנו התלמידים בבחינות הבגרות. תלמידים שלמדו היטב בכיתה ט', עלו לכיתה י' כשהם מוכנים לכל האתגרים הלימודיים. במקביל ללמידה הסדירה, נקיים השנה גם סיורים לימודיים ופעילויות שונות, פרויקט לעידוד קריאה, חוג רובוטיקה והדפסת תלת ממד, ועוד.

בשבוע הראשון יתקיימו בין השאר מבחני מיון להקבצות באנגלית (יום שני) ובמתמטיקה (יום רביעי) ובמדעים (אחרי ראש השנה), ונשמח שתעודדו את בנכם להגיע אליהם מוכן ככל האפשר. בלוח המבחנים תוכלו לצפות בכל זמן באתר הישיבה (קישור במסך הראשי), והוא מתעדכן 'און ליין'. כמו כן מתוכנן בשבוע הראשן גם יום גיבוש עם השמינית (יום שלישי).

אנו נשמח מאוד לשיתוף פעולה מלא בינינו, ולקשר רציף לטובת הצלחת בנינו, תלמידינו.

שתהיה לכולנו שנה טובה, פורייה ומבורכת, והצלחה בכל.

בברכה

אופיר בן אילוז

מנהל התיכון

טל: 050-7411796

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility