21/02/2018 עדכון להורי מחזור לו לחודש אדר

13/12/2017 סיכום אירועי שליש א' - כתות ט'

בס"ד כ"ד כסלו תשע"ח

12 בדצמבר 2017

להורי התלמידים בכתות ט'

שלום רב,

אני כותב לכם איגרת זו מתוך אוירת נחת ורוממות גדולים לאחר מסיבת החנוכה הישיבתית, ריקודי הדבקות והשמחה, בערת הנשמות המתוקות, האנרגיות והעוצמות של הבנים, כל אלה ב"ה נותנים המון כוח לעבודתנו החינוכית.

נשתף מעט ממה שעבר עלינו: עבר עלינו שליש ראשון בישיבה  תיכונית חספין, ב"ה נראה שרובם הגדול של הבנים התאקלמו יפה בישיבה ובפנימייה וקשיי ההתחלה עוברים ואינם.

לימודי קודש - אנחנו ממשיכים בשעורי האמונה וההלכה לעסוק בנושאים שקרובים לליבם של הבנים מהלכות הנהגת אדם בבוקר דרך הלכות של בין אדם לחברו וכן שאלות ונושאים באמונה שמתעוררים בגיל הזה. בחודשיים האחרונים אף עסקנו בנושא של תרבות שעות הפנאי, מהי תרבות? מהי תרבות שמתאימה לנו ומה פחות? האם יש לנו צורך\חובה\יכולת לסננן תכני תרבות שאנחנו נפגשים איתם? אין כמו חג החנוכה כדי לסיים נושא חשוב ומשמעותי זה.

פנימייה חדשה - ב"ה חנכנו את הפנימיות החדשות והבנים נהנים מחדרים ומבנה יפים ואיכותיים, אנו מאמינים שדירה נאה מרחיבה דעתו של אדם ורואים בזכות הזו לעבור לפנימייה החדשה, אתגר חינוכי ממדרגה ראשונה והוא: שנצליח אכן להרחיב את הדעת וליצוק תוכן ועומק לתהליכים החינוכיים שהבנים עוברים כאן ובכך להצדיק את מה שקבלנו.

אני מנצל את המקום להודות למנכ"ל שלנו גבי חמו ולכל עובדי עמותת רוח הגולן שעושים ימים כלילות בדאגה ובמסירות גדולים כדי לאפשר לנו את התנאים והאקלים הטוב ביותר לעשייה החינוכית.

כל זכות חובה בצידה – קיבלנו מבנה פנימייה כל כך יפה ואיכותי ובשל כך אנו מקפידים מאד על שמירת הרכוש והטמעת יחס של כבוד, הערכה והכרת הטוב אצל הבנים. כמו כן הפנימיה נועדה לאפשר למידה ועשייה חינוכית ותנאי ראשון לכך הוא שינה המספיקה ומתאימה לגילם של הבנים ועל כן אנחנו מקפידים על כניסה לחדרים בשעה 22:30. בשעה זו המדריכים גם מוודאים נוכחות של כלל התלמידים.

בפנימיה מתקיימות פעילויות רבות ומגוונות: פעילויות של המדריכים, חוגים, פעילויות ישיבתיות, פעילויות בספריה. אנחנו מעודדים את התלמידים להרוויח ולהשתתף בפעילויות השונות כמובן מתוך סידור מושכל של הזמן.

שבת חברון - אמנם זה היה כבר "מזמן" אבל הרושם הרב שהותירה בנו שבת מרוממת זו, ממשיך ללוות אותנו. הטיול המגבש והמלמד ביום חמישי בהרודיון ובמערת חריטון, השיחה העוצמתית של גרשון בר כוכבא על מסירות נפשם של לוחמים ותושבים מכתת הכוננות של קריית ארבע בסימטת הגבורה. החזיון האורקולי בכפר עציון וכמובן השבת בחברון: מקבלת השבת דרך הסיור ברחבי העיר וחברותות בישיבת שבי חברון שכמעט ולא הצלחנו לעצו את הבנים בלימוד זה.

יום הורים - שמחנו לראות נוכחות כמעט מליאה באסיפת ההורים, אנו רואים חשיבות רבה בקשר השוטף של ההורים עם הצוות החינוכי ומאמינים שקשר טוב של שותפות וגיבוי תורם בראש ובראשונה לחינוכו וקידומו של התלמיד.

שביל הגולן - ב"ה אנחנו מתקדמים בפרויקט הנפלא של שביל הגולן ביום שישי וביום ראשון האחרונים המשכנו לשניים וחצי מקטעים נוספים ואנו נמצאים כבר סמוך לצומת דליות ופנינו צפונה. במהלך הטיול ביום ראשון עברנו ואף התפללנו מנחה, בבית הכנסת באום אל קנאטיר, בית כנסת מפואר ששוחזר והוא מחבר אותנו לחיים יהודיים תוססים בגולן עוד בתקופת המשנה, דבר שנותן לנו יתר תוקף ומשמעות לחיים וללימודים שלנו כאן בגולן. כמובן שלאורך המסלול אנחנו נהנים מליווי, סיפוריו, והסבריו הנפלאים והמעמיקים של איציק מאיר ועל כך המון תודה.

שבת ישיבה - בשבת האחרונה התארח בישיבה ר' אברהם סיני שסיפר את סיפור חייו המאלף כמי שגדל במשפחה מוסלמית בלבנון ולאחר קשר ועבודה  עם השב"כ והמוסד הישראלי החליט לעבור לצפת עיה"ק ולהתגייר.

התוועדות י"ט כסלו - באור לי"ט כסליו קיימנו בישיבה התוועדות של ניגוני חב"ד , הרכב מוזיקאלי של השכבה הופיעה בהופעת בכורה מרשימה ביותר. לאחר הניגונים שמעתו את דבריו המתוקים ונוגעים בכל נפש של הרב ראובן ששון ראש ישיבת רמת השרון ומחבר סדרת הספרים "טללי חיים".

חנוכה - לקראת חנוכה למדנו את הלכות החג, ומרעיונותיו המחשבתיים של החג, היו שעורים של ראש הישיבה ואורחים נוספים: הרב דני סיגאליס ראש ישיבת נצרת עילית, הרב גד כהן מישיבת אורות הארי בצפת ועוד.

ואתמול לאחר הדלקת נרות בחדרים נערכה מסיבה כתתית הבתי הר"מים ולאחריה מסיבה ישיבתית שהסתיימה בשיחה מרתקת של בוגר הישיבה יואל פולצ'ק על גבורתם חיילי השייטת בארוע המרמרה.

אחרי חנוכה - בעז"ה לאחר חופשה ארוכה אנו חוזרים לתקופה של למידה משמעותית שהיא למעשה "לב השנה" מבחינה לימודית וכולי תקווה שהבנים יתאווררו כראוי ויחזרו מלאי כוחות ורצון לצלוח תקופה זו על הצד הטוב ביותר.

במהלך החודשיים הבאים יתקיימו שתי שבתות ישיבה, הצגת שביעית, ימי עבודה, טיול לילי בשביל הגולן, התוועדות טו בשבט ועוד.

הבנים יוצאים הביתה לחוג את מצוות "נר איש וביתו" בחיק המשפחה. אני מאמין שאלו זמנים נפלאים לאחדות המשפחה ולקבלת היסודות היותר עמוקים של חינוך הבנים אותם מקבלים רק מההורים.

"גבורתם של החשמונאים אינה מתחילה בכיכר העיר שבמודיעין, אלא בבית אבא, בביתו פנימה חינך מתתיהו את בניו והכינם להיות מאנשי השורה הראשונה של עם ישראל האומרים 'הנני' ונכונים לכל משימה בתורה, בצבא ובכל שאר תחומי החיים, גיבורי כוח אמיתיים עושי דבר ה'"

"וזכנו לגדל בנים ובני בנים חכמים ונבונים אוהבי ה' יראי אלוקים אנשי אמת זרע קודש בה' דבקים. ומאירים את העולם בתורה ובמעשים טובים ובכל מלאכת עבודת הבורא"

ניתן לצפות בתמונות מפעילויות שליש א' שלנו באתר הישיבה בגלריה / פעילות מחזור ל"ו תשע"ח.

לגלרית התמונות לחצו כאן.

שיהיה בעז"ה חנוכה שמח חורף טוב ופורה,

בשפע של גשם ורוחניות

הרב שמואל וגליין

וצוות מחזור ל"ו

(קרא עוד...) מצגת/pdf

01/11/2017 עידכון חודש חשוון - כתות ט'

הורים יקרים שלום!

ב"ה פתחנו את התקופה שאחרי החגים במרץ רב, ברצוני לשתף אתכם מעט משעברנו ולספר על המתוכנן בהמשך.

שעורי אמונה – את שעורי הבוקר אנחנו פותחים המחנכים עם הכיתה כולה, לומדים הלכות השכמת אדם בבבוקר, הלכות בין אדם לחבירו ועוד עוסקים בשאלות שעולות לבנים ונושאים אקטואלים.

שעורי גמרא – התחלנו ללמוד לפי חלוקה לקבוצות על מנת לאפשר לכל תלמיד ללמוד בקבוצה בה הוא יוכל להתקדם בקצב ובצורת הלמידה המתאימה לו, ישנם קבוצות בכיתות, ישנה קבוצה קטנה וישנה קבוצה בבית המדרש. התחלנו את מסכת בבא בתרא מתחילתה העוסקת בתחילה ביחסי שכנים, הרחקת נזקים של שכן מחבירו, ולדברים יש גם השלכות למציאות השכנית של הבנים בפנימיה.

פנימיה - חיי הפנימיה מלאים בתוכן ועשייה. ישנם חוגים רבים. ישנם פעילויות של המדריכים ושיעורי ערב. אנו קוראים לתלמידים להיות שותפים בפעילויות אלו ולעת לאזן ולהיות אחראיים על החובות הלימודיות.

כאן המקום לקבל בברכה מדריך חדש לשכבה, אריאל מריזן. ונאחל לו בהצלחה רבה.

הפנימיות החדשות – אנו ממש מצפים לאישור האחרון ולכניסה חגיגית של הבנים למבנה הפנימיה החדש בימים הקרובים.

שביל הגולן – בעז"ה אנחנו רוצים לטייל השנה בשביל חוצה גולן מתוך רצון להכיר לעומק חבל ארץ זה שבו נלמד בעז"ה בארבע השנים הקרובות. השביל מחולק לחמישה עשר מקטעים ובחמישישי שלפני שבת הישיבה פתחנו את השביל מדרום וטילנו בשלושת המקטעים הדרומיים. ליתר דיוק פתחנו את השביל באנדרטה לזכר אלי כהן ז"ל – על מנת לקבל משמעות ועומק ממסירות הנפש של האישיות המופלאה הזו אלי כהן. את הסיור הוביל המורה לשל"ח שלנו איציק מאיר, שהעניק לנו מעט ממרחבי הדעת העצומים שלו.

חשוב לציין שהתלמידים התבקשו לערוך סיכום של עמוד על כל מקטע כך שבסוף השנה בעז"ה יהיה להם סיכום לכל שביל הגולן ויהיה על כך גם ציון בתעודה.

פעילות זו מביאה את הערכים שאנו מחנכים אליהם לידי מימוש ומפגישה את התלמידים עם צדדים נוספים באישיותם שלא מגיעים אליהם דרך הלמידה בכיתות. אני מקווה שנוכל להמשיך בעשייה החיובית לצד קיום השגרה שהיא העשייה והדבר המרכזי שאנו עומלים עליו.

שבת חברון - בשבת הקרובה בעז"ה אנחנו זוכים לשבת מחזור בעיה"ק חברון אנחנו נצא כבר מחר (לו"ז מצורף) ההתרגשות של הבנים רבה ובצדק , בעז"ה נשלח רשמים אחרי.

החיבור לשורשים שלנו, לקברי אבות האומה, החיבור לנצח ישראל, לארץ ישראל ולריבונו של עולם המשיב לב אבות על בנים ומשיב אותנו הבנים לגבולם, הוא חיבור שבעז"ה יצמיח אותנו כשכבה וכפרטים ובזכות אבות בעז"ה הקב"ה יושיע בנים.

בני עקיבא וחודש ארגון:

השבת נפתח חודש הארגון של תנועת בני עקיבא. לשמחתנו תלמידים רבים  שותפים לעשייה בסניפם, ואנו מעודדים אותם בפעילות חשובה זאת. יחד עם זאת עלינו לדאוג לכך שחודש הארגון לא יוציא את התלמידים מהצורך להשקיע ולהתמיד בלימודים. האיזון הוא עדין ואני מבקש את השיתוף פעולה גם מצדכם, מתוך הבנה שאנו פועלים לטובתם, ושזאת הדרך לשילוב מוצלח בין הלימודים בתקופה משמעותית זאת של השנה, ובין החשיבות הגדולה בעשייה בסניף.

 

אנו נמצאים בתחילתו של החורף שמהווה את הזמן הפורה והמוצלח של שנת הלימודים. אנו עושים רבות כדי לאתגר מצד אחד בתוכניות מצוינות של תלמידינו בתחומים שונים ומגוונים, ומצד שני לתגבר את כל מי שזקוק לכך. אם אתם מרגישים שבנכם לא נכנס ללימודים בצורה המיטבית אנא עוררו והפנו את תשומת ליבנו לכך.

לסיום נישא תפילה שנזכה לחורף מוצלח, משופע בגשם ובהתקדמות בכל המובנים.

בברכת חורף בריא ופורה

הרב שמואל וגליין

וצוות המחזור

(קרא עוד...) מצגת/pdf

19/09/2017 להורי כתות ט' - אגרת לראש השנה

בס"ד, כ"ח אלול תשע"ז

19 בספטמבר 2017

 

"רבי חנינא ורבי הושעיא... איזו אומה כאומה זו, אשר יודעת את אופיה של אלוהי-ה. בנוהג שבעולם אדם יודע שיש לו דין, לובש שחורים מתעטף בשחורים מגדל שערו ואינו חותך ציפורניו לפי שאינו יודע היאך דינו יוצא. אבל ישראל אינו כן. אלא לובש לבנים, מתעטפים לבנים, ומגלחין שערן... ואוכלים ושותים ושמחים בראש השנה, לפי שיודעים שהקב"ה עושה להם ניסים ומוציא דינם לכף זכות וקורע להם גזר דינם."

להורי התלמידים בכתות ט' שלום רב,

הנה נסתיימה לה שנה ואנחנו כבר שבועיים וחצי בשנת הלימודים, הבנים מתחילים להכיר את הישיבה ולהבין את הנדרש מהם מחד, ומה הם יכולים לקבל מאידך. גם אנחנו לומדים להכיר אותם כשכבה, ככיתות וכל ילד כפרט שהוא עולם ומלואו. ב"ה שככל שעובר הזמן אנו מרגישים שהרושם הראשוני היה נכון ויש לנו כאן שכבה מצוינת של בנים מקסימים מלאי עוצמות שבאו לישיבה על מנת להתפתח, ללמוד ולצמוח.

ביום חמישי בשבוע שעבר יצאנו לערב התעוררות מרומם בצפת עיה"ק, התרגשנו לראות את הבנים בהקשבה עמוקה, בשירה אדירה שיצאה מעומק הלב ועם הרבה אווירת של שמחה ורוממות.

ביום שישי בבוקר זכינו להגיד סליחות בציון הרשב"י ומשם טיילנו באווירה בוגרת ונעימה, המחזור כולו בנחל עמוד.

שבת – מחיל אל חיל, ב"ה היתה לנו שבת מרוממת ומשמעותית. אורח השבת היה הרב ערן יונגר שאחרי הרבה שנים שגר בעיר דוד עבר עם משפחתו לרמת אביב (המקום בו גדל כילד), הרב ערן חשף ועורר אותנו לאידיאלים גדולים העומדים לפתחנו בעם ישראל כיום.

אנו מצפים מאד לראותכם בערב הלימוד וההתעוררות המשותף של הורים ובנים שנקיים בשבוע הבא בישיבה. ובכך תוכלו לטעום מעט ממה שעובר על  הבנים.

כמובן שעם השגרה בלמידה ובפנימיות אנו גם נתקלים מעט בילדים שקצת בודקים גבולות ואף חורגים מהם, חשוב לנו דווקא בתחילת הדרך להציב גבולות ברורים באהבה גדולה ולטובת הבנים ולכן נגיב בחומרה להתנהגויות שלא יהיו מתאימות.

נברך אתכם ואת כל משפחותכם

שתהיה שנה טובה ומתוקה

ויתקבלו כל תפילותנו לרצון

הרב שמואל וגליין, רכז השכבה

וצוות השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

07/09/2017 להורי ט' - מכתב שבוע ראשון

בס"ד, אלול תשע"ז

להורי כתות ט' שלום

ב"ה מסתיים לו השבוע הראשון של בנכם בישיבה. שבוע מלא וגדוששל מציאות חדשה בפנימיה, נהלים חדשים, מורים חדשים, חברים חדשים וכמובן לימודים של דברים ישנים וחדשים.

אנחנו בסוף שבוע זה מרגישים הרגשה טובה מאד ומלאת ציפיות להמשך. התרשמותנו הראשונית היא שיש כאן מחזור מצוין מלא בכוחות ועוצמות חיוביים שבעז"ה נדע יחדיו לנתבם נכון ולהפיק מהם את המירב.

יום ראשון היה יום של התאקלמות, קליטה והכרות ראשונית. ימים שני שלישי היו כבר ימים של כניסה ללימודים בקודש ובחול כשביום שלישי התקיים מבחן הקבצות במתמטיקה וכבר שובצו הבנים בהקבצות השונות.

ביום רביעי יצאנו לטיול גיבוש ופתיחה עם השמיניסטים. התלמידים התחלקו ל - 5 קבוצות וכל קבוצה מהחמישית טיילה עם קבוצה מהשמינית. במהלך הטיול היתה הכרות משותפת ושיח של קבלת והארת פנים של השמינית לחמישית.

אתמול, יום חמישי, למדנו עד 14:15 ויצאנו לסיום השבוע כל הישיבה לאקווה כיף שבכנרת. בסופו יתקיים כינוס ישיבתי עם הרב מוטי פרנקו ולאחריו יצאו התלמידים בהסעות לבתים.

בשבוע הבא התלמידים באים לשבוע וחצי כולל שבת, כשביום חמישי אחה"צ נצא לסיור סליחות בעיה"ק צפת, נישן שם וביום שישי נטייל בנחל עמוד. (לו"ז מפורט לסיור סליחות ולשבת יישלח שבוע הבא).

יש להביא: בגדי שבת (חולצת שבת גם להחלפה ומכנס ארוך), שק שינה, ביגוד חם, סליחות (במוצ"ש של השבת ישיבה גם אשכנזים מתחילים להגיד).

בהזדמנות זו אני רוצה לבקש מכם לנצל את הסוף שבוע להשלים את כל הפערים בציוד הלימודי של בנכם: גמרות, ספרים, מחברות כלי כתיבה.

כמ"כ יש לדאוג למכנסיים ארוכים לזמן לימודי הקודש וסינון לפלאפונים.

אנו מאחלים לכולם שנמשיך באוירה טובה ושמחה ובהרבה שיתוף פעולה

שבת שלום

הרב שמואל וגליין וצוות המחזור

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility