28/02/2019 כתות ט' - סיכום שליש שני

להורי מחזור ל"ז היקרים

משנכנס אדר מרבין בשמחה

אנו מסיימים בשבועות אלו שליש  גדוש בפעילות חינוכית ולימודית מיטבית. בשליש זה חלק גדול מאוד מהתלמידים למד והפנים את הרמה הלימודית הנדרשת וכן את הנורמות המצופות ממנו והמחייבות אותו. התחושה המלווה אותנו היא שמחה גדולה על התנועה היפה והטובה שהמחזור עובר ככלל ועל ההתקדמות האישית שרבים מתלמידי המחזור עשו בחודשים האחרונים.

לימודי הקודש:

הלכה - לאחר שנערך מבחן על הלכות נטילת ידיים וברכת המוציא עלו שלושה נציגים מכל כיתה לחידון המחזורי. בחידון זה גילו התלמידים שעלו בקיאות מרובה ועל כך מגיעה להם ברכת יישר כח.

גמרא- קבוצות הגמרא השונות לומדות באופן יסודי רציני ומעמיק. ברצוני לציין את תלמידי קבוצת בית המדרש אשר רובם ככולם שוקדים על לימודם ואף עשו בחינה בעל פה על מספר דפים לא מבוטל ועד עתה למדו שמונה עשר דפי גמרא.

סדר ערב- בתחרות שנערכה בין כלל המחזורים ביחס לתקופה שלפני חנוכה עד ר"ח שבט זכו תלמידי המחזור במקום הראשון על ההגעה והנוכחות שלהם בסדרי הערב.(הפרס יגיע בקיץ...)

המכונה המופלאה- כעשרים תלמידים מבין חברי המחזור עמלו בחודשיים האחרונים על תחרות המכונה המופלאה. תחרות זו מתקיימת במסגרת תוכנית קדם עתידים ותלמידי כיתות ט' ברחבי הארץ משתתפים בה. מכונה זו בנויה על מעברי אנרגיה, כאשר השלב האחרון של המכונה היה הכנסת מטבע לקופת צדקה. המכונה שיצרו תלמידי המחזור הגיעה למקום השני בתחרות המחוזית וזכתה אותנו בכרטיס  לתחרות העולמית. מוזמנים לצפות בסרטון בקישור הבא. https://www.youtube.com/watch?v=hZqWgiRgju8

 

שבתות ישיבה- השבתות בישיבה הם חלק משמעותי מאוד מהתהליך החינוכי הלימודי והערכי אשר מתקיים בישיבה. בשבתות אלו התלמידים נפגשים עם מגוון של אנשים וערכים הפותחים את המחשבה והלב לדברים משמעותיים. אנסה לשתף בכמה שבתות שחווינו בתקופה האחרונה.

שבת פרשת שמות –בשבת זו שקדמה להצגת שביעית(ההצגה השנה עסקה בהתמכרויות שונות) התארח בישיבה צורי דהן, "מכור נקי". צורי העביר אותנו מעין סדנה שעסקה בתופעת ההתמכרויות בכלל וניסה להעביר את המסר היסודי שהתמכרות איננה הבעיה אלא הפתרון הלא נכון לבעיה אחרת. מסר זה חלחל גם דרך סיפורו האישי ולאחר תהליך גמילה ברטורנו הוא פתח מרכז שעוסק בליווי מתמכרים והעצמת אנשים. היה מרתק ומחכים. ברצוני לציין כי חלק גדול מתלמידי השכבה השתתף גם בסדנה נוספת(סדנת רשות) שצורי העביר בזמן מנוחת הצהריים בשבת.

שבת פרשת בשלח- בשבת זו התארחה בישיבה משפחת ליפשיץ. הרב חזקי וחני לפשיץ הם שליחי חב"ד בקטמנדו  מזה שמונה עשרה שנה. הרב חזקי דיבר עם התלמידים על המשמעות של שליחות ועל המקומות המיוחדים שהמסירות נפש הובילה אותם.

שבת פרשת תצוה- שבוע בריאות ישיבתי. יום שישי והשבת שלאחריו היו בסימן שבוע בריאות. אורח השבת היה בחור בשם סער אליהו, מדריך כושר ואימון לעמידה באתגרים. הוא הוביל ביום שישי יום ספורט ישיבתי בו היו תחנות שונות של משחקים קבוצתיים הדורשים שיתופי פעולה ומיצוי כוחות לטובת הקבוצה. אורח השבת המשיך במהלך השבת ושיתף את התלמידים בסיפורו האישי עם התמודדויות שונות שעלו בחייו ובעיסוקו כמאמן. סער דיבר רבות על החשיבות המרובה שיש בהתמדה, וגם כאשר קשה צריך תמיד לשאוף ולמצות את כל הכוחות ולא לוותר אף אם הדבר נראה קשה ובלתי ניתן להשגה.

 

בריאות הנפש- ביום שלישי שעבר שמענו הרצאה מרתקת מתמיר ליאון, אנתרופולוג, המקדיש עצמו לעיסוק בהשפעת המדיה על חיינו ובעיקר על בני הנוער. ליאון תמיר החזיק באומנות במשך כשעה וחצי את החבר'ה בקשב מלא ושיקף לנו את מה שמסתתר מאחורי הקלעים של המדיה התמימה ואת ההשלכות עלינו כיחידים וכחברה.

פנימייה - חיי הפנימיה ממשיכים להיות מלאים בתוכן ועשייה. ישנם חוגים, פעילויות של המדריכים ושיעור עם הרב בני סופר מידי יום שני בערב. אנו קוראים לתלמידים להיות שותפים בפעילויות אלו מחד ומאידך לדעת לאזן ולקחת אחריות על החובות הלימודיות שלהם.

פעילות חינוכית חברתית- כפי שכתבתי במכתב הקודם פעילות זו הינה מאבני היסוד של העשייה החינוכית הנעשית בישיבה. השותפות בפעילות זו איננה בחירית. ככלל אנו מנסים לחנך את התלמידים שהם שותפים ומחויבים לתהליכים החינוכיים בישיבה ולא 'צרכנים' הבוחרים מתי מתאים להם לחוות חוויה כזו או אחרת.

 שביל הגולן –אנו ממשיכים ומתקדמים בשביל כעת הגענו אל פאותיו האחוריים של הישוב יהונתן ופנינו צפונה. ב"ה אנו זוכים השנה לגשמי ברכה מרובים. גשמים אלו ממלאים את הנחלים ואנו נהנים ממרבדים ירוקים ומזרימות שובות לב.  

שלישי גולני- עקב חתונתו של אלמאיר בנימין המדריך של כיתה ט1 החלטנו לנצל את האירוע לערב גיבוש של כלל תלמידי השכבה אצל חבריהם הגולניים. התגובות הנלהבות של הילדים ושל ההורים נתנו לנו חשק לקיים ערב גולני נוסף.

 ימי עבודה - מתוך הרצון שלנו להיות מחוברים לארץ ברבדים שונים התנדבו תלמידי השכבה במסגרת " השומר החדש" לעזור לחקלאי מהמושב משואה אשר בבקעת הירדן. כפי שכבר יצא לכם להכיר את בניכם הם הראו פעם נוספת מאיזה חומרים מיוחדים הם עשויים ולאחר יומיים של פעילות עמדו החקלאי ובני משפחתו נפעמים מהכוחות המיוחדים של תלמידי המחזור. העבודה של החברה הכתה גלים בבקעה כולה.

שמחות- ברכת מזל טוב למדריך אלמאיר בנימין לרגל נשואיו עם ברקת.

צפי להמשך

 שבת בית מדרש– ביום חמישי הקרוב יצאו תלמידי קבוצות בית המדרש של כלל הישיבה לשבת בית מדרש המתחילה מיום חמישי בימי לימוד וממשיכה לשבת ברובע היהודי. השבת פונה לכלל תלמידי בית המדרש ואף לכל תלמיד מהשכבה שרוצה ליטול חלק בסופ"ש כזה בלימוד וחוויה רוחנית.

יום הורים- ביום חמישי הבא ל' שבט יתקיים יום הורים. קיבלתם במייל קישור לרישום. נוכחותכם באסיפת הורים משמעותית לתהליך הלימודי והחינוכי של בנכם בישיבה.

טיול שנתי- במוצאי שבת פקודי יצאו כלל תלמידי הישיבה לטיול השנתי. מכיוון שחלק מההסעות תצאנה בשעות המוקדמות של בוקר יום ראשון אנא מכם עיזרו לילדיכם לישון כמה שניתן באותו לילה. הטיול יימשך עד יום רביעי. ביום רביעי בלילה התלמידים חוזרים לבתים.

פורים- התלמידים חוזרים ביום שישי לאחר הטיול השנתי לשבת זכור (לו"ז הסעות יפורסם בהמשך בנפרד). בליל פורים תתקיים מסיבת פורים לאחר קריאת המגילה. ביום הפורים בשעה 8:30 תצאנה ההסעות לבתים.

שבת הורים- בשבת פרשת שמיני(כ"ג אדר ב' 30/3/19) ניפגש התלמידים ההורים והצוות החינוכי לחוות שבת בצוותא באווירת השבת המיוחדת של הישיבה. תקבלו על כך הזמנה במייל נפרד.

* לחצו לפתיחת סרטון המסכם את שליש שני בתמונות

נברך ששפע גשמי הברכה שירדו עלינו ישפיע גם ברכה על עשייתנו החינוכית ונדע להמשיך להצמיח את הכוחות של כלל תלמידי המחזור.

בברכת המשך חורף בריא פורה ומעצים

הרב אמתי שפירא

וצוות המחזור

(קרא עוד...) מצגת/pdf

15/11/2018 כתבה ב"שישי בגולן" - כתות ט' בשביל הגולן

15/11/2018 להורי התלמידים בכתות ט' - מידע על הפעילויות בשכבה מתחילת השנה

בס"ד, ז' כסלו תשע"ט

15 בנובמבר 2018

להורי מחזור ל"ז היקרים שלום וברכה,

ברצוני לשתף אתכם במה שעבר על בנכם בחודשים האחרונים ולספר על המתוכנן בהמשך.

כיתה ט' מאופיינת כשנת התאקלמות, יצירת מעגל חברים חדש, התאמה לרמה הלימודית הנדרשת והתרגלות לחיי פנימייה ולשהייה מחוץ לבית. אנו מרגישים שהתלמידים עשו כברת דרך משמעותית בחודשיים האחרונים בכל התחומים.

אפרוש לפניכם את אשר נעשה לפי סדר היום ולאחר מכן אזכיר אירועים יחודיים שחווינו:

לאחר תפילת שחרית, המתקיימת בכל יום בשעה 07:00, פונים התלמידים לחדר האוכל לארוחת בוקר ולניקיון החדרים בפנימייה.

שעורי אמונה – שיעור זה הוא השיעור הראשון הפותח את היום. בשיעורים אלו המחנכים נפגשים עם כל תלמידי הכיתה. בכוונתנו לעסוק בשיעורים אלו במגוון נושאים:

הלכה- הלכות ברכות מתוך הספר פניני הלכה. אמונה- שאלות בענייני אמונה שהתלמידים שאלו. מוסר- מסילת ישרים עם פירושו של הרב אבינר ופרשת השבוע.

שעורי גמרא – השנה אנו לומדים את מסכת קידושין. התחלנו ללמוד לפי חלוקה לקבוצות על מנת לאפשר לכל תלמיד ללמוד בקבוצה בה הוא יוכל להתקדם בקצב ובצורת הלמידה המתאימה לו, ישנן קבוצות בכיתות, ישנה קבוצה קטנה וישנה קבוצה בבית המדרש. 

לימודי תיכון- לאחר מבחנים במתמטיקה, אנגלית ומדעים שובץ כל תלמיד על פי רמת הלימוד שאובחנה על ידי צוות המקצוע כמתאימה ביותר לרמתו. ברצוני לציין כי צוותים אלו מקצועיים מאוד ויש להם ניסיון רב באבחון רמת התלמידים, אולם יחד עם זאת לפעמים ישנם טעויות ואם אתם חושבים שבנכם לא שובץ ברמה המתאימה לו הנכם מוזמנים ליצור קשר ולשוחח על כך.

מעגלים- מעגלי שיח קבוצתיים המתקיימים עם המחנכים בכל שבוע בשעות אחר הצהריים. מעגלי שיח אלו מתקיימים בקבוצות קטנות יחסית כאשר כל כיתה מחולקת לשלוש. אלו מפגשים נעימים (לא רק בגלל הכיבוד), המזמינים לשיח אמיתי ועמוק ומאפשרים הכרות קרובה ללא ציניות. מפגשים אלו יעסקו במשך השנה במגוון נושאים כגון הסתגלות, הטרוגניות בחברה, לחץ חברתי / קבוצתי ומיניות – גיל ההתבגרות.

סדר ערב- בימים ראשון שני ורביעי מתקיים סדר ערב. בזמן זה כל אחד יכול לבחור על פי רצונו האישי את החלק שלו בתורה. ביום ראשון מתקיימות חברותות של תלמידי השכבה עם תלמידי השמינית. לימוד זה יוצר קשרים משמעותיים עם תלמידי הישיבה הבוגרים.

פנימייה - כפי ששמתם לב ביום הראשון, תלמידי השכבה מתגוררים בפנימיות החדשות. חיי הפנימיה מלאים בתוכן ועשייה. ישנם חוגים רבים, ישנן פעילויות של המדריכים ושיעורי ערב. אנו קוראים לתלמידים להיות שותפים בפעילויות אלו מחד ומאידך לדעת לאזן ולקחת אחריות על החובות הלימודיות שלהם. אנו שמים דגש רב על שעות השינה של התלמידים מתוך הבנה שדבר זה חשוב מאוד לבריאות הגופנית ולתהליך הגדילה התקין, והכרחי ליכולת של התלמידים לתפקד במהלך יום הלימודים. כניסה לחדרים מתבצעת בשעה 22:30 ובשעה 23:00 כיבוי אורות. מתוך הבנה שהפלאפון הרבה פעמים מהווה גורם מעכב/מפריע לשינה הפלאפונים נאספים בשעה 23:00 ומוחזרים לתלמידים לפני תפילת שחרית.

פעילות חינוכית חברתית- פעילות זו הינה מאבני היסוד של העשייה החינוכית שנעשית בישיבה. פעילות זו מתקיימת במופעים כלל ישיבתיים כגון שבתות ישיבה וערב סליחות בירושלים ובמופעים מחזוריים אשר אפרט עליהם בשורות הבאות.  

שביל הגולן –בכל שנה כיתה ט' מטיילת בשביל חוצה גולן לאורך השנה מתוך רצון להכיר לעומק חבל ארץ זה שבו נלמד בעז"ה בארבע השנים הקרובות. השביל מחולק למספר מקטעים ואנו פוסעים בו מדרום לצפון. פתחנו את השביל בשני ימי טיול, התחלנו את השביל באנדרטה לזכר אלי כהן ז"ל שם התקיים טקס הפתיחה שאורגן על ידי תלמידים מהמחזור. ביום שישי ערב שבת "חיי שרה" הלכנו קטע נוסף של השביל כאשר החבר'ה הגיעו למפגש הנחלים סמך ודליות הם הקימו ובנו חניון לילה חדש. פעילות זו התבצעה ביחד עם רשות שמורות הטבע והגנים (מצ"ב כתבה מפרגנת שהמחזור קיבל בעיתון "שישי בגולן"). ). לאחר מכן הגענו לבית הכנסת באום אל קנאטיר ופנינו צפונה בדרך אל החרמון. בפעילות זו חולקו כלל תלמידי המחזור לצוותים שונים על מנת שכל אחד יהיה שותף (מוזמנים לשוחח עם בניכם באיזה צוות הוא היה שותף ומה הוא עשה).  פעילות זו מביאה את הערכים שאנו מחנכים אליהם לידי מימוש ומפגישה את התלמידים עם צדדים נוספים באישיותם שלא מגיעים אליהם דרך הלמידה בכיתות. ברצוני להודות לרב משה ראב אשר מוביל את כלל הפעילות של השביל בהרבה מאוד השקעה וחשיבה מתוך ניסיונו הרב ומתוך התמסרות גדולה שפעילות זו תהיה משמעותית ביותר עבור תלמידי השכבה.

השומר החדש- מתוך הרצון שלנו להיות מחוברים לארץ ברבדים שונים התנדבו תלמידי השכבה לעזור לחקלאים מנאות גולן לטעת מטע של עצי שקד. בתחילה ביקשו מאיתנו לחפור כ- 1200 בורות לעצים ולאחר שאנשי השומר והחקלאים ראו את הכוחות של החברה הם ביקשו שנגיע לשטח פעם נוספת והפעם כדי לטעת את העצים. כמובן שהחברה הראו מאיזה חומרים מיוחדים הם עשויים ובתוך מספר שעות הועמד מטע של 1600 עצי שקד לתפארת מדינת ישראל.

בני עקיבא - השבת מסתיים חודש הארגון של תנועת בני עקיבא. לשמחתנו תלמידים רבים  שותפים לעשייה בסניפיהם, ואנו מעודדים אותם בפעילות חשובה זאת. יחד עם זאת עלינו לדאוג לכך שהפעילות בסניף לא תמנע מהתלמידים להשקיע ולהתמיד בלימודים. האיזון הוא עדין ואני מבקש את שיתוף הפעולה גם מצדכם, מתוך הבנה שאנו פועלים לטובתם, ושזאת הדרך לשילוב מוצלח בין הלימודים, ובין החשיבות הגדולה בעשייה בסניף.

שמחות- ברכות מזל טוב לרב משה ראב ולמשפחתו להולדת הבן שלו, לרב רועי אבירן ולמשפחתו להולדת הבת טליה הדסה ולמדריך אלמאיר בנימין לרגל ארוסיו עם ברקת.

צפי להמשך- "צמאה"- ביום ראשון יז' כסלו (25/11), אנו נוסעים לבנייני האומה וניקח חלק באירוע של צמאה שמתקיים שם בימים אלו. אנו תקווה ששותפות זו תהווה נידבך נוסף בחיבור שלהם לריבונו של עולם.

שבת וישב- שבת ישיבה כאשר ביום שישי נטייל בחלק נוסף של שביל הגולן. חנוכה- יציאה לחופשת חנוכה ביום שני כ"ה כסלו (3/12/18). אנא השתדלו להימנע מאירועים / שמחות משפחתיות לפני תאריך זה. חזרה מחופשת חנוכה ביום שלישי ג' טבת (11/12/18).

יום הורים- יום חמישי י"ב טבת (20/12/18) אנא מכם שריינו תאריך זה נוכחותכם חשובה מאוד. הזמנה מפורטת תשלח בהמשך.

אנו נמצאים בתחילתו של החורף שמהווה את הזמן הפורה והמוצלח של שנת הלימודים. מצד אחד אנו עושים רבות כדי לאתגר בתוכניות מצוינות את תלמידינו בתחומים שונים ומגוונים, ומצד שני משתדלים לתגבר את כל מי שזקוק לכך. אם אתם מרגישים שבנכם לא נכנס ללימודים בצורה המיטבית אנא עוררו והפנו את תשומת ליבנו לכך.

לסיום נישא תפילה שנזכה לחורף מוצלח, משופע בגשם ובהתקדמות בכל המובנים.

מצ"ב סרטון עם תמונות של הפעילויות השונות:

לצפיה הכנסו כאן

בברכת חורף בריא ופורה

הרב אמתי שפירא

רכז השכבה

וצוות השכבה

(קרא עוד...) מצגת/pdf

30/08/2018 לקראת שנת הלימודים תשע"ט לכתות ט' - מכתבו של מנהל התיכון אופיר בן אילוז

בס"ד, י"ט אלול תשע"ח

30 באוגוסט 2018


מטרת החינוך היא להכשיר את האדם לצורתו המתוקנת, שהנקודה המרכזית שבה היא לעשותו טוב וישר "

(הראי"ה קוק, אורות האמונה)

לכבוד הורי תלמידי כיתות ט,

שלום וברכה,

כולנו נרגשים מאוד ומצפים לתחילת שנת הלימודים ולהגעת הבנים לישיבה. אנו, בישיבה, עמלים למצוא שילוב ראוי וטוב בין לימודי הקודש, לימודי החול והפעילות החברתית, כך שכל אחד מהנ"ל יבוא לידי ביטוי במיטבו.

בתחום הלימודי אנו פועלים כל העת לעודד מצוינות לימודית ולכוון כל תלמיד לשאוף גבוה ככל האפשר ולרכוש כלים כדי לממש את השאיפות הללו. במסגרת זאת אנו שוקדים על פיתוח מתמיד של צוות ההוראה, ומעניקים לכל מי שזקוק מעטפת מלאה של עזרה וסיוע אישי ופרטני בכל הרמות. ניסיוננו מלמד כי כשתלמיד נמצא בתהליך למידה טוב, החיבור שלו לישיבה גדל, גם בתחומי הרוחני והחינוך החברתי.

בנוסף, אנו רואים את הלמידה בכיתה ט' כבסיס חשוב מאוד ויישור קו לימודי לקראת השנים הבאות בה ייבחנו התלמידים בבחינות הבגרות. תלמידים שלמדו היטב בכיתה ט', עלו לכיתה י' כשהם מוכנים לכל האתגרים הלימודיים. במקביל ללמידה הסדירה, נקיים השנה גם סיורים לימודיים ופעילויות שונות, פרויקט לעידוד קריאה, חוג רובוטיקה והדפסת תלת ממד, ועוד.

בשבוע הראשון יתקיימו בין השאר מבחני מיון להקבצות באנגלית (יום שני) ובמתמטיקה (יום רביעי) ובמדעים (אחרי ראש השנה), ונשמח שתעודדו את בנכם להגיע אליהם מוכן ככל האפשר. בלוח המבחנים תוכלו לצפות בכל זמן באתר הישיבה (קישור במסך הראשי), והוא מתעדכן 'און ליין'. כמו כן מתוכנן בשבוע הראשן גם יום גיבוש עם השמינית (יום שלישי).

אנו נשמח מאוד לשיתוף פעולה מלא בינינו, ולקשר רציף לטובת הצלחת בנינו, תלמידינו.

שתהיה לכולנו שנה טובה, פורייה ומבורכת, והצלחה בכל.

בברכה

אופיר בן אילוז

מנהל התיכון

טל: 050-7411796

 

(קרא עוד...) מצגת/pdf

accessibility